13

خوانش انتقادی همه چیز

روشن فکر فله ای!

Posted by lord13 در اوت 18, 2008

این روزها هر طرف رو که نگاه می کنم روشن فکر ها رو می بینم! بیشتر کسایی که یک مطلب (هر چند چند خطی) نوشته اند (توی وبلاگ یا سایت یا روزنامه ی کوچک) حس شدید روشن فکر دارند. و جالب اینجاست با صراحت خودشان را روشن فکر می دانند تازه از این لحاظ خودشان را نقد هم می کنند! مثلا» همدیگر را به دخالت در حوزه های غیر تخصصی متهم می کنند.البته شاید هم حق دارند چون توی کشوری که ترکیب فرانکشتاینی «روشن فکر دینی» ابداع می شود حتی راننده تاکسی هم وقتی درباره ی قیمت بنزین صحبت می کنند ژشت روشن فکرانه دارد!
این مساله یک ریشه ی عمیق دارد که درخت رویش بیشتر مسایل جامعه ی مدنی ما را در بر گرفته است:متفاوت بودن تعریف ها.
ما وقتی صحبت می کنیم از کلمات زیادی استفاده می کنیم کلمه ای مثل سیب زمینی در جمله ی «دو کیلو سیب زمینی خریدم» به وضوح یک معنی دارد(در شرایط استاندارد!) اما وقتی یک نفر می گوید:»دمکراسی را در چارچوب قانون اساسی می پذیریم» دقیقا» یک معمای بزرگ مطرح کرده چرا که اصلا» معلوم نیست از نظرش دمکراسی چیست که باید در قانون اساسی ما (که خودش چند ها خوانش متضاد دارد!) بگنجد. شاید آن را مثل درزگیر می داند که برای محکم کاری استفاده میشود و باید در و پنجره های نظام را عایق کند!
روشن فکر به نظر من کسی است که سیستم های مختلف را در دوران مختلف مطالعه کرده باشد و با ذهن باز بتواند راه کار ارایه کند. کسی که یک کتاب در مدح لیبرالیسم خوانده حماقت خودش را ثابت کرده اگر از آن دفاع کند.شاید مشکل چپ ها در ایران همین بود آنها مراحل بعدی کارشان را مطالعه نکرده بودند تجربه ای نداشتند و کورکورانه وارد فضای تاریک می شدند خودشان هم تعریفی از آینده نداشتند به همین خاطر امروز بیشترشان امروز بنابر موج زمانه لباس لیبرال دمکراسی پوشیده اند! شاید چند سال دیگر فاشیسم بشوند .کسی چه می داند!بیچاره کسانی که واقعا» روشن فکر هستند. به نظر من بیشتر کسانی که پلاک روشنفکری برای خودشان نصب کرده اند بی سواد های بیکاری هستند که حرف مفت می زنند. در این حالت برای روشن فکر واقعی دریچه ی کوچکی هم برای حرف زدن نمی ماند یعنی سیستم منتقدان اصلی اش را خفه کرده بدون اینکه حتی غیر مستقیم کاری با آنها داشته باشد.
من واژه ی روشن فکر دینی را قبول ندارم چرا که کسی با این صفت ذهنش باز نیست وظیفه ی او این است که دین را توجیه و تایید کند و این یعنی او حتی قبل از شروع کارش نتیجه گرفته دین مطلوب ترین است. پس او ذهن آزاد و بازی ندارد و هرگز با هیچ نظری از دین مخالفت نمی کند پس او اصلا» روشن فکر نیست! ترکیب بی معناست.

یک پاسخ to “روشن فکر فله ای!”

  1. 1speedbike said

    هاهاها..الان احمدی نزاد گفت:الان عصر اندیشه و فرهنگ و منطقه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: